W ciągu kilku ostatnich lat powstały liczne portale o tematyce medycznej, adresowane jednak głównie do lekarzy lub pacjentów i tylko w pewnym zakresie uwzględniające potrzeby i zainteresowania średniego personelu. Sytuacja zmieniła się w styczniu br., kiedy uruchomiono pierwszy polski Portal Pielęgniarek i Położnych.
Już pierwszy rzut oka na główną witrynę portalu pozwala dostrzec jego informacyjny charakter. Bieżące doniesienia w przejrzysty sposób podzielono na dwie części: "Aktualności" i "Wieści medyczne". W pierwszej przeczytać można o aktualnych wydarzeniach w polskiej ochronie zdrowia (zwłaszcza na najwyższych szczeblach). W drugiej – zawarto czysto medyczne i naukowe doniesienia, głównie ze świata. Dobrym pomysłem wydaje się umieszczenie w osobnym, mniejszym dziale informacji o wydarzeniach regionalnych.
Użytkownicy portalu z pewnością szybko docenią dział "Prawo", a zwłaszcza jego najważniejszą część – FAQ (pytania i odpowiedzi). Pytania dotyczą głównie prawa pracy, a autorami wyczerpujących odpowiedzi i komentarzy są prawnicy Głównego Inspektoratu Pracy. Ponadto dział ten informuje na bieżąco o najważniejszych zmianach w przepisach prawnych oraz oferuje szereg innych porad, np. w jaki sposób, w razie potrzeby, znaleźć dobrego prawnika za rozsądne pieniądze.
Nie mniej ważny wydaje się dział "Praca". Można tu znaleźć nie tylko konkretne oferty pracy dla pielęgniarek i położnych (portal współpracuje z urzędami pracy), ale także obszerny poradnik, pełen cennych wskazówek dotyczących skutecznych metod szukania pracy. Oddzielnie opisano zagadnienia związane z pracą w Norwegii i Niemczech.
Interesującym, choć jeszcze mało rozwiniętym działem jest "Edukacja". Znajdziemy tu wykaz uczelni wyższych prowadzących wydziały pielęgniarstwa i nauki o zdrowiu, informacje o zalecanych podręcznikach, a także ogłoszenia o kursach i szkoleniach zawodowych i językowych. Rozbudowa działu "Edukacja" wydaje się w przyszłości niezbędnym warunkiem zapewnienia portalowi należytego prestiżu.
Do nieco węższej grupy odbiorców skierowany jest dział "Analizy i raporty". Umieszczono tam kilkanaście opracowań statystycznych, demograficznych, aktów prawnych, raportów NIK, PIP i innych tego typu materiałów. Może nie zainteresuje to każdej pielęgniarki, ale za to w razie potrzeby – nie trzeba będzie przeszukiwać połowy polskiego internetu, aby znaleźć potrzebne dane. Równie przydatny może być dział "Konferencje", gdzie znajdziemy informacje o polskich i zagranicznych konferencjach naukowych o tematyce związanej z pielęgniarstwem.
Portal Pielęgniarek i Położnych jest serwisem młodym i z pewnością wymaga jeszcze rozbudowy. Dopiero tworzone są własne bazy danych – wykazy szpitali, prywatnych klinik i nzozów, a także katalog firm medycznych i szkoleniowych. Rozwija się współpraca portalu z izbami pielęgniarskimi. W najbliższych planach redakcji leży utworzenie interesującego działu pośrednictwa pracy, który miałby ułatwić chorym i ich rodzinom błyskawiczne znalezienie pielęgniarki gotowej do natychmiastowej wizyty w domu pacjenta. Miejmy nadzieję, że szybko się rozwinie także część użytkowa portalu – już teraz dostępna jest własna kawiarenka (chat-room), niestety użytkownicy nie mają jeszcze możliwości zakładania kont e-mailowych. Jednak już dziś portal można śmiało polecić wszystkim pielęgniarkom i położnym, zwłaszcza tym stawiającym w internecie pierwsze kroki.