„Służba Zdrowia” nr 93-100 z 8 grudnia 2016 r.


archiwum 2016
 
Prezenty
Mariusz Gujski

Zbliża się czas prezentów i czas podsumowań. A że to okres okołoświąteczny, to wszyscy staramy się być dla siebie mili. To dobry obyczaj i warto go pielęgnować.


/ Prezenty / Mariusz Gujski
 
Sieć szpitali z luźniejszym splotem
Aleksandra Kurowska

Planowana przez resort sieć szpitali ma zacząć działać już od 1 lipca przyszłego roku. W praktyce projekt liczący niewiele ponad pięć stron, będzie mieć olbrzymi wpływ zarówno na placówki publiczne, jak i niepubliczne, w tym przychodnie specjalistyczne. O jego szczegóły pytamy podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotra Gryzę, odpowiedzialnego za ustawę.


/ Sieć szpitali z luźniejszym splotem / Aleksandra Kurowska
 
Zdrowie ponad resortami
Małgorzata Solecka

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym 24 listopada rozpoczynał się III Kongres Zdrowia Publicznego, a OECD i Komisja Europejska prezentowały niemal w tym samym czasie najnowszy raport „Health at a Glance Europe 2016”. Główne przesłanie: co roku z powodu cywilizacyjnych chorób przewlekłych umiera ponad pół miliona Europejczyków. Europejskie gospodarki tracą zaś ponad 115 miliardów euro.


/ Zdrowie ponad resortami / Małgorzata Solecka
 
Chaos w systemie
Marek Nowicki

Teraz przyszedł czas na rozwalenie NFZ. W końcu istnieje już 12 lat. I tak długo. Szans na powstanie rejestru usług medycznych za rządów Beaty Szydło jakoś nie widać


/ Chaos w systemie / Marek Nowicki
 
Poszerzony Pakiet onkologiczny
Aleksandra Kurowska

Resort zdrowia w listopadzie zakończył prace nad ustawą zmieniającą m.in. zasady wystawiania kart DiLO. Są też znane plany dotyczące zmian rozporządzeń. Karty będzie można wystawiać szerszemu gronu pacjentów, a ponadto w razie podejrzeń choroby specjaliści nie będą musieli odsyłać chorych do lekarzy rodzinnych.


/ Poszerzony Pakiet onkologiczny / Aleksandra Kurowska
 
OECD i NIK: nie jest dobrze
Małgorzata Solecka

Polska jest wśród krajów o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia – wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej i OECD, opublikowanego pod koniec listopada. Na szarym końcu wśród krajów unijnych jesteśmy też pod względem liczby lekarzy oraz ważnych wskaźników zdrowotnych, np. dotyczących leczenia nowotworów.


/ OECD i NIK: nie jest dobrze / Małgorzata Solecka
 
Klasa średnia
Andrzej Sośnierz

Nie zdarzyło mi się jeszcze, żebym usłyszał, że klasa średnia jest niepotrzebna, próżniacza, że to  przeżytek. Przedsięwzięcia gospodarcze w ochronie zdrowia to klasyczny obszar, gdzie klasa średnia może się rozwijać


/ Klasa średnia / Andrzej Sośnierz
 
Nie da się BEZ PLANU
Marek Balicki

Trudno nie zgodzić się z zapowiedziami powrotu do traktowania opieki zdrowotnej jako zadania o charakterze użyteczności publicznej. Działalność lecznicza nie może przecież ograniczać się do biznesu


/ Nie da się BEZ PLANU / Marek Balicki
 
Antyszczepionkowa TVP
Małgorzata Solecka

Gdy w sierpniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisywał list intencyjny z prezesem TVP Jackiem Kurskim w sprawie zaangażowania publicznej telewizji w promowanie postaw i zachowań prozdrowotnych, w najczarniejszych snach nie mógł przewidzieć, że dwa miesiące później anteny telewizji publicznej staną się tubą środowisk antyszczepionkowych.


/ Antyszczepionkowa TVP / Małgorzata Solecka
 
Dobrzy wujkowie
Maciej Biardzki

Politycy państwa polskiego od lat uwielbiają uwodzić pojedyncze grupy społeczne, nie licząc się z tym, jakie następstwa to wywołuje dla innych.


/ Dobrzy wujkowie / Maciej Biardzki
 
Wybrakowane 75 plus
Krzysztof Boczek

Projekt PiS-u, który najpierw wzbudził w seniorach nadzieję, przyniósł wiele rozczarowań. Wygenerował też nowe kłopoty w POZ – między innymi wydłużając kolejki do lekarzy. I to wszystko dla średnio 5,25 zł oszczędności na seniora miesięcznie.


/ Wybrakowane 75 plus / Krzysztof Boczek
 
Ratownictwo – idą zmiany
Marzena Pytlarz

Ratownicy tylko na etacie, rezygnacja z zespołów „S”, czy też jedno województwo – jedna dyspozytornia, to podstawowe założenia projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.


/ Ratownictwo – idą zmiany / Marzena Pytlarz
 
Niewydolność serca problem nie tylko medyczny
Marcin Wełnicki

Polska kardiologia – dziedzina, w której od lat odnosimy wiele sukcesów – zmienia się na naszych oczach. Wyzwanie jest bardzo duże, zarówno dla decydentów, jak i dla lekarzy.


/ Niewydolność serca problem nie tylko medyczny / Marcin Wełnicki
 
Skuteczne uderzenie w czerniaka
Nastazja Pilonis

Mimo poprawy dostępu do nowych leków na czerniaka, polscy pacjenci z mutacją w genie BRAF wciąż nie mogą korzystać z będącej standardem leczenia terapii skojarzonej – inhibitora BRAF łącznie z inhibitorem MEK (kobimetynib lub trametynib).


/ Skuteczne uderzenie w czerniaka / Nastazja Pilonis
 
BCC – nadzieja zamiast refundacji
Nastazja Pilonis

W przypadku bardzo zaawansowanego lub dającego przerzuty raka podstawno- komórkowego jedyna szansa dla chorych to terapia inhibitorami ścieżki Hedgehog. Niestety, lek nie jest w Polsce refundowany, choć zabiegają o to zarówno pacjenci, jak i lekarze.


/ BCC – nadzieja zamiast refundacji / Nastazja Pilonis
 
Zaawansowany rak szyjki macicy problem zdrowotny i społeczny
Renata Furman

Polska należy do krajów ze średnim poziomem zachorowalności na raka szyjki macicy, ma natomiast jeden z najniższych odsetków 5-letnich przeżyć względnych (ok. 54 proc.) w stosunku do krajów europejskich (ok. 67 proc.).


/ Zaawansowany rak szyjki macicy problem zdrowotny i społeczny / Renata Furman
 
Chłoniaki problem podstępnych objawów
Mariusz Kielar

Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową budzi w nas podświadomy lęk. To dlatego czasem w objawach powszechnego o tej porze roku przeziębienia podświadomie doszukujemy się ukrytej przyczyny onkologicznej. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków będzie to tylko złowrogi wytwór naszej wyobraźni. Jest jednak pewien rodzaj nowotworu, którego objawy mogą do złudzenia przypominać… zwykłe przeziębienie.


/ Chłoniaki problem podstępnych objawów / Mariusz Kielar
 
Mielofibroza choroba o wielu twarzach
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Zwykle chorują na nią osoby powyżej 65. roku życia, ale występuje też u trzydziestolatków. Średni czas przeżycia wynosi 5–10 lat, choć niektórzy żyją nawet dwadzieścia. Ale w agresywnej postaci choroby zaledwie 2–3 lata od postawienia rozpoznania.


/ Mielofibroza choroba o wielu twarzach / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
Witamina D kontrowersje i fakty
Anna Kołodziejska

Niedobór witaminy D może dotyczyć nawet 90 procent Polaków. Czy ten argument wystarcza jednak, by rutynowo zalecać suplementację u wszystkich pacjentów i czy zawsze takie postępowanie jest bezpieczne?


/ Witamina D kontrowersje i fakty / Anna Kołodziejska
 
PRACTA czyli jak aktywizować seniorów
Halina Pilonis

Dzięki badaniom w ramach polsko-norweskiego projektu PRACTA powstanie oprogramowanie pozwalające lekarzom w formie e-learningu rozwijać umiejętności komunikacji i aktywizacji seniorów. Badanie PRACTA pokazało, że takie szkolenia lekarzy zmieniają nastawienie ich pacjentów seniorów do postaw prozdrowotnych.


/ PRACTA czyli jak aktywizować seniorów / Halina Pilonis
 
Prawo dobrych relacji
Halina Pilonis

Lekarze, którzy dobrze komunikują się z pacjentami, osiągają lepsze efekty terapeutyczne – podkreślali specjaliści podczas konferencji zorganizowanej w Sopocie przez Instytut Komunikacji Zdrowotnej (IKZ). Co więcej – w przypadku popełniania błędów medycznych nie są zbyt często pozywani przez swoich podopiecznych.


/ Prawo dobrych relacji / Halina Pilonis
 
Zdrowie i styl
"Służba Zdrowia"

Naukowcy z Brown University zbadali związek pomiędzy spożyciem alkoholu a ryzykiem zachorowania na czerniaka złośliwego. Do analizy posłużyły dane ponad 210 tys. osób, których nawyki dietetyczne oraz stan zdrowia monitorowano przez średnio 18 lat.


/ Zdrowie i styl / "Służba Zdrowia"
 
Problemy interpretacyjne badań diagnostycznych
"Służba Zdrowia"

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (CMKP) zorganizowało 22 października br. kurs doskonalący w formie ogólnopolskiej konferencji pt. „Interpretacja badań diagnostycznych w ambulatoryjnej praktyce lekarskiej”. Rozmawiamy z jednym z prelegentów, dr. hab. n. med. Wojciechem Bikiem, profesorem CMKP.


/ Problemy interpretacyjne badań diagnostycznych / "Służba Zdrowia"


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot