Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 67–70/2005
z 12 września 2005 r.


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Szerszenie

Janina Banachowska

Pogoda się ustaliła, w lesie pokazały się grzyby. Prawie codziennie nad górami przechodzą burze. W taki burzowy czas nie tylko pszczoły stają się agresywne.

W letnim domku zajmowanym przez wczasowiczów z Krakowa zagnieździły się szerszenie. Nikt by o nich prawdopodobnie nie słyszał, gdyby nie fakt, że właściciel domu postanowił odnowić dach. Po zerwaniu starego pokrycia ukazało się potężne gniazdo szerszeni. Te ogromne osy zaatakowały gospodarza, trzy z nich go użądliły.

Wezwała mnie przerażona żona właściciela. Zjawiłam się po niespełna piętnastu minutach. Pacjent zaczął już puchnąć. Podałam mu hydrocortison 1000 mg dożylnie, zostawiłam venflon, gdyż niedługo wkłucie się do żyły byłoby niemożliwe. Stan pacjenta się stabilizował, wezwałam erkę. Przyjechali i zabrali pacjenta do szpitala.

Żmija i kleszcze

W czasie gdy zajęta byłam chorym, sąsiad posiadający niewielką pasiekę przyszedł ubrany w strój do wybierania pszczołom miodu i wszedłszy na drabinę, popsikał szerszenie gniazdo Muchozolem. Obiecał, że wszystkie tak załatwi.

Tymczasem inni wczasowicze udali się z jamnikiem do lasu na grzyby. Grzybów znaleźli niedużo, natomiast pies znalazł żmiję i próbował ją złapać. Żmija ugryzła psa w pysk. Pies zaczął słabnąć, właścicielka przybiegła do mnie zdyszana niosąc jamnika na rękach. Podałam mu kardiamid i pojechałam z psim pacjentem do apteki kupić surowicę przeciw jadowi żmij. W aptece na miejscu zrobiłam zwierzakowi zastrzyk. Wróciłam razem z wczasowiczką i jej psem do domu, poleciłam posiedzieć jeszcze, aż zacznie mu się poprawiać. Po dwóch godzinach jamnik zaczął reagować na bodźce, podnosić głowę i machać ogonem.

Telefon:

- Pani doktor, syn ma dwa kleszcze na skórze...

Niedługo przyszedł nastolatek z matką. Kleszcze dopiero zaczęły się wkręcać, usunęłam je bez większego trudu. Poleciłam matce obserwować syna, czy nie rozpoczyna mu się infekcja odkleszczowa. Co prawda kleszczy u nas jest dużo, a o kleszczowym zapaleniu mózgu nikt nawet nie słyszał, no, ale zawsze może być ten pierwszy raz. Ostrożność nie zawadzi.

Zraniony skrzypek

Następny pacjent zranił się nożem, którym otwierał konserwę. Rana była kłuta, głęboka, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym lewej ręki. Pacjent był przestraszony, gdyż pracuje jako skrzypek w orkiestrze, a w grze na skrzypcach lewa ręka jest ważniejsza niż prawa. Uspokoiłam go, że nie ma mowy o komplikacjach spowodowanych zranieniem, trzeba tylko przykładać żywicę z iglastego drzewa parę razy dziennie, a ona wyciągnie wszystek brud z rany i zagoi się w ciągu tygodnia.

-Jak długo mam przykładać? – spytał przezornie

- Tak długo, jak długo gazik będzie brudny. Gdy już nic się z rany nie będzie wydostawać, można zakleić plastrem, bo już rana będzie całkiem czysta.

Wrzątek i wrzody

Z samego rana przyjechali rodzice z pięcioletnim synem, który ściągnął na siebie garnczek wrzącej wody. Malec nie był rozebrany po wypadku, odzież przykleiła mu się do skóry, ściągałam ubranie razem ze skórą. Rany wyglądały paskudnie, dziecko płakało z bólu i z przestrachu. Zmyłam oparzone miejsca solą fizjologiczną, przyłożyłam przymoczki z azotanu srebra i wypisałam receptę na litr roztworu. Pouczyłam matkę, jak ma postępować z dzieckiem i nakazałam kontrole codziennie aż do odwołania. Pouczyłam też rodziców, jak należy uważać, gdy małe dzieci są w domu. Oboje byli bardzo przejęci i musieli mi przyznać słuszność, że wypadek był spowodowany ich niedopilnowaniem synka.

Kolejna pacjentka przyszła z owrzodzeniem podudzi. Żadne leki jej nie pomagały, owrzodzenie miast się zmniejszać, zajmowało coraz więcej miejsca. Wokół owrzodzeń skóra była zaczerwieniona, a także przebarwiona. Przepisałam płyn do okładów, srebro koloidalne, a także Venoruton. Jeżeli to nie pomoże, trzeba będzie iść do szpitala. Owrzodzenia występują łącznie z zarostowym zapaleniem żył, a wtedy leczenie jest trudne, a czasem wcale się nie udaje.

I znowu wezwanie, bóle w okolicy serca, utrata przytomności. Pojechałam. Droga była fatalna, do osiedla trzeba było dojechać polną drogą. Głębokie koleiny utrudniały jazdę, samochód co jakiś czas zawieszał się na kamieniach z trudem ruszyłam dalej.

Pacjent leżał na wersalce, odzyskał już przytomność. Ciśnienie 160/100. Chory był blady i spocony, skarżył się na silny ból w okolicy lewego barku. Wyglądało mi to na zawał. Podałam mu środek przeciwbólowy, wkłułam się venflonem, Pogotowie nie będzie już musiało się podkłuwać. Wezwana erka niedługo przyjechała, podłączyli kroplówkę i zabrali chorego do szpitala. Mogłam wrócić do domu.




Najpopularniejsze artykuły

Programy lekowe w chorobach z autoimmunizacji w praktyce klinicznej. Stan obecny i kierunki zmian – oglądaj na żywo

Tygrys maruder

Gdzie są powiatowe centra zdrowia? Co z lepszą dostępnością do lekarzy geriatrów? A z obietnicą, że pacjent dostanie zwrot kosztów z NFZ, jeśli nie zostanie przyjęty w poradni AOS w ciągu 60 dni? Posłowie PiS skrzętnie wykorzystali „100 dni rządu”, by zasypać Ministerstwo Zdrowia mniej lub bardziej absurdalnymi interpelacjami dotyczącymi stanu realizacji obietnic, złożonych w trakcie kampanii wyborczej. Niepomni, że ich ministrowie i prominentni posłowie w swoim czasie podkreślali, że na realizację obietnic (w zdrowiu na pewno) potrzeba kadencji lub dwóch.

Najlepsze systemy opieki zdrowotnej na świecie

W jednych rankingach wygrywają europejskie systemy, w innych – zwłaszcza efektywności – dalekowschodnie tygrysy azjatyckie. Większość z tych najlepszych łączy współpłacenie za usługi przez pacjenta, zazwyczaj 30% kosztów. Opisujemy liderów. Polska zajmuje bardzo odległe miejsca w rankingach.

VIII Kongres Patient Empowerment

Zdrowie jest najważniejsze, ale patrząc zarówno na indywidualne decyzje, jakie podejmują Polacy, jak i te zapadające na szczeblu rządowym, praktyka rozmija się z ideą – mówili uczestnicy kongresu Patient Empowerment (14–15 maja, Warszawa).

Leki przeciwpsychotyczne – ryzyko dla pacjentów z demencją

Obecne zastrzeżenia dotyczące leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji za pomocą leków przeciwpsychotycznych opierają się na dowodach zwiększonego ryzyka udaru mózgu i zgonu. Dowody dotyczące innych niekorzystnych skutków są mniej jednoznaczne lub bardziej ograniczone wśród osób z demencją. Pomimo obaw dotyczących bezpieczeństwa, leki przeciwpsychotyczne są nadal często przepisywane w celu leczenia behawioralnych i psychologicznych objawów demencji.

Worków z pieniędzmi nie będzie

Jeśli chodzi o nakłady, cały czas jesteśmy w ogonie krajów wysokorozwiniętych. Średnia dla OECD, jeśli chodzi o nakłady łączne, to 9 proc., w Polsce – ok. 6,5 proc. Jeśli chodzi o wydatki publiczne, w zasadzie nie przekraczamy 5 proc. – mówił podczas kongresu Patient Empowerment Jakub Szulc, były wiceminister zdrowia, w maju powołany przez minister Izabelę Leszczynę do zespołu, który ma pracować nad zmianami systemowymi.

Pacjent geriatryczny to lekoman czy ofiara?

Coraz częściej, w różnych mediach, możemy przeczytać, że seniorzy, czyli pacjenci geriatryczni, nadużywają leków. Podobno rekordzista przyjmował dziennie 40 różnych preparatów, zarówno tych zaordynowanych przez lekarzy, jak i dostępnych bez recepty. Cóż? Przecież seniorzy zazwyczaj cierpią na kilka schorzeń przewlekłych i dlatego zażywają wiele leków. Dość powszechna jest też opinia, że starsi ludzie są bardzo podatni na przekaz reklamowy i chętnie do swojego „lekospisu” wprowadzają suplementy i leki dostępne bez recepty. Ale czy za wielolekowością seniorów stoi tylko podporządkowywanie się kolejnym zaleceniom lekarskim i osobista chęć jak najdłuższego utrzymania się w dobrej formie?

Wypalenie zawodowe – młodsze rodzeństwo stresu

Wypalenie zawodowe to stan, który może dotknąć każdego z nas. Doświadczają go osoby wykonujące różne zawody, w tym pracownicy służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Czy przyczyną wypalenia zawodowego jest przeciążenie obowiązkami zawodowymi, bliski kontakt z cierpieniem i bólem? A może do wypalenia prowadzą nas cechy osobowości lub nieumiejętność radzenia sobie ze stresem? Odpowiedzi na te pytania udzieli Leszek Guga, psycholog specjalizujący się w tematyce zdrowia, opiece długoterminowej i długofalowych skutkach stresu.

Szczyt Zdrowie 2024

Na przestrzeni ostatnich lat nastąpiło istotne wzmocnienie systemu ochrony zdrowia. Problemy płacowe praktycznie nie istnieją, ale nie udało się zwiększyć dostępności do świadczeń zdrowotnych. To główne wyzwanie, przed jakim stoi obecnie Ministerstwo Zdrowia – zgodzili się eksperci, biorący udział w konferencji Szczyt Zdrowie 2024, podczas którego próbowano znaleźć odpowiedź, czy Polskę stać na szeroki dostęp do nowoczesnej diagnostyki i leczenia na europejskim poziomie.

Poza matriksem systemu

Żyjemy coraz dłużej, ale niekoniecznie w dobrym zdrowiu. Aby każdy człowiek mógł cieszyć się dobrym zdrowiem, trzeba rzucić wyzwanie ortodoksjom i przekonaniom, którymi się obecnie kierujemy i spojrzeć na zdrowie znacznie szerzej.

Kształcenie na cenzurowanym

Czym zakończy się audyt Polskiej Komisji Akredytacyjnej w szkołach wyższych, które otworzyły w ostatnim roku kierunki lekarskie, nie mając pozytywnej oceny PKA, choć pod koniec maja powiało optymizmem, że zwycięży rozsądek i dobro pacjenta. Ministerstwo Nauki chce, by lekarzy mogły kształcić tylko uczelnie akademickie.

Pigułka dzień po, czyli w oczekiwaniu na zmianę

Już w pierwszych tygodniach urzędowania minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła program „Bezpieczna, świadoma ja”, czyli – pakiet rozwiązań dla kobiet, związanych przede wszystkim ze zdrowiem prokreacyjnym. Po kilku miesiącach można byłoby już zacząć stawiać pytania o stan realizacji… gdyby było o co pytać.

Ile trwają studia medyczne w Polsce? Podpowiadamy!

Studia medyczne są marzeniem wielu młodych ludzi, ale wymagają dużego poświęcenia i wielu lat intensywnej nauki. Od etapu licencjackiego po specjalizację – każda ścieżka w medycynie ma swoje wyzwania i nagrody. W poniższym artykule omówimy dokładnie, jak długo trwają studia medyczne w Polsce, jakie są wymagania, by się na nie dostać oraz jakie możliwości kariery otwierają się po ich ukończeniu.

Diagnozowanie insulinooporności to pomylenie skutku z przyczyną

Insulinooporność początkowo wykrywano u osób chorych na cukrzycę i wcześniej opisywano ją jako wymagającą stosowania ponad 200 jednostek insuliny dziennie. Jednak ze względu na rosnącą świadomość konieczności leczenia problemów związanych z otyłością i nadwagą, w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tą... no właśnie – chorobą?

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Czy NFZ może zbankrutować?

Formalnie absolutnie nie, publiczny płatnik zbankrutować nie może. Fundusz bez wątpienia znalazł się w poważnych kłopotach. Jest jednak jedna dobra wiadomość: nareszcie mówi się o tym otwarcie.




bot