Nominowani
Anestezjolodzy z Raciborza
za właściwe pojmowanie wolnego zawodu lekarza.
Złożyli grupowo wypowiedzenia z pracy w Szpitalu Rejonowym im. Dr. Józefa Rostka nie godząc się na oferowane im wynagrodzenia.
Krzysztof Bukiel
za determinację i upór w walce o reformy systemu opieki zdrowotnej oraz godziwe warunki pracy i płacy pracowników.
Ma 44 lata. Ukończył Pomorską AM w Szczecinie, pracował w Stargardzie Szczecińskim, początkowo na oddziale wewnętrznym, później w przychodni jako lekarz rejonowy, następnie ponownie w szpitalu – w pracowni USG. Ma II stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych, specjalista medycyny rodzinnej. Ukończył Międzynarodową Szkołę Menedżerów w Warszawie, jest inicjatorem i współzałożycielem OZZL, od 1991 r., przewodniczącym Zarządu Krajowego tego związku. Pisuje m.in. w "Służbie Zdrowia" i innych pismach na tematy poświęcone funkcjonowaniu opieki zdrowotnej.
Anna Dymna
za niesienie pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji, podejmowanie działań na rzecz wyrównywania szans niepełnosprawnych i organizowanie wolontariatu, który je wspiera.
Ma 55 lat. Absolwentka Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, zadebiutowała w 1969 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w inscenizacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Po ukończeniu WST zaangażowana do zespołu krakowskiego Teatru Starego, gdzie pracuje do dziś. Ma na koncie mnóstwo ról teatralnych i filmowych. Założycielka Fundacji Mimo Wszystko, która pomaga potrzebującym. Zatrudnia terapeutów, psychologów, pedagogów, prowadzi warsztaty terapeutyczne w Radwanowicach, umożliwiające niepełnosprawnym rozwój intelektualny, doskonalenie umiejętności manualnych i artystycznych oraz uspołecznianie – poprzez integrację osób niepełnosprawnych ze środowiskiem ludzi zdrowych. Fundacja organizuje Ogólnopolski Festiwal Zaczarowanej Piosenki, promujący utalentowane wokalnie osoby niepełnosprawne, Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana", imprezy sportowe. Od 2004 r. pod skrzydłami Fundacji A. Dymnej działa Biuro Młodych "Studenci Studentom", inicjatywa ludzi pragnących nieść pomoc chorym i niepełnosprawnym rówieśnikom.
Jerzy Miller
za sprawne zarządzanie NFZ mimo politycznych nacisków.
Ma 54 lata. Absolwent Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki i Informatyki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (specjalność automatyka cyfrowa). Karierę zaczynał jako pracownik naukowo-badawczy w Instytucie Obróbki Skrawaniem, gdzie zajmował się teorią niezawodności procesów technologicznych. W latach 90. pracował w administracji państwowej, był dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a następnie wicewojewodą krakowskim. Od lutego 1998 r. do lipca 2000 r. podsekretarz, a następnie sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, a jednocześnie pełnomocnik rządu ds. decentralizacji finansów publicznych. Był także doradcą prezesa NBP (marzec 2001-marzec 2003) oraz prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (marzec-czerwiec 2003). Od października 2003 do września 2004 r. dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej NBP, a od marca do września 2004 – członek Zarządu NBP. Prezesem NFZ jest od października 2004 r. Hobby: narty i pływanie.
Jarosław Pinkas
za urok osobisty i styl, w jakim sprawuje urząd wiceministra zdrowia oraz podjęcie starań o wprowadzenie nowego modelu ratownictwa medycznego.
Ma 51 lat. Ukończył Wydział Lekarski AM w Warszawie, ma specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej, medycyny rodzinnej oraz zdrowia publicznego. W latach 1985-1989 dyrektor Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i ZOZ w Łosicach, potem asystent w Klinice Kardiochirurgii CSK MSW i na Oddziale Chirurgii Klatki Piersiowej Wojewódzkiego Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. Od 1998 r. w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego. W latach 1999-2001 zastępca dyrektora ds. medycznych Mazowieckiej Regionalnej Kasy Chorych. Od 2001 r. zastępca dyrektora ds. klinicznych w Instytucie Kardiologii w Warszawie. W latach 1996-2001 prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Od listopada 2005 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Hobby: doskonalenie sztuki kulinarnej, etnologia.
Jacek Puchała
za zrekonstruowanie twarzy poparzonej Andżelice i udowodnienie, że polscy lekarze nie boją się nowych wyzwań.
Ma 49 lat. Pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Wraz z zespołem po raz pierwszy w Polsce wykonał operację rekonstrukcji skóry twarzy u 9-letniej Andżeliki. W szpitalu tym po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono też pomyślnie zabieg rekonstrukcji twarzy dziecka cierpiącego na zespół Aperta. Zabieg rozległej korekcji chirurgicznej twarzoczaszki dziecka przeprowadził prof. Scott P. Bartlett, światowej sławy chirurg dziecięcy z The Children's Hospital of Philadelphia. Wraz z nim operowali lekarze z krakowskiego szpitala, m.in. dr hab. Jacek Puchała, specjalista chirurgii rekonstrukcyjnej, plastycznej i leczenia oparzeń.
Zbigniew Religa
za wywalczenie dodatkowych pieniędzy na zdrowie, zablokowanie zapędów polityków PiS chcących przywrócić budżetowe finansowanie systemu, pomysł zniesienia "feudalnego systemu ordynatorskiego" i zastąpienia go konsultanckim oraz odwagę w głoszeniu niepopularnych tez.
Ma 68 lat. Absolwent Wydziału Lekarskiego warszawskiej AM. W latach 1975-1976 był rezydentem w Sinai Hospital w Detroit (USA). Od 1984 r. kierownik Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej AM w Zabrzu, gdzie w 1985 r. przeprowadził pierwszą operację na otwartym sercu, a kilka miesięcy później – pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej AM. Od 1990 r. prof. tej uczelni, od 1995 r. profesor nauk medycznych. W latach 1992-1995 doradca prezydenta Lecha Wałęsy. Nadzorując prace nad polskim sztucznym sercem, w 1992 r. założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. W latach 1993-1997 oraz 2001-2005 senator RP. W latach 1996-1999 rektor Śląskiej AM. Od 2001 r. kierownik II Kliniki Kardiochirurgii oraz dyrektor Instytutu Kardiologii w Aninie, a także kierownik Katedry i Zakładu Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Zabrzu. Ministerem zdrowia jest od października 2005 r. Hobby: łowienie ryb i kibicowanie drużynie piłkarskiej Górnika Zabrze, którego jest honorowym członkiem.
Alicja Sadowska
za determinację i pogodę ducha w niesieniu wszechstronnej pomocy opiekunom chorych na Alzheimera.
Psycholog, przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera (od 1993 r.). Prowadzi poradnictwo i terapię dla opiekunów chorych, współautorka i redaktor poradnika dla opiekuna "Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera". W ciasnym, ciemnym pokoju w kamienicy przy ul. Hożej w Warszawie (siedzibie PSPOzChA) udziela porad i wskazówek wszystkim, którzy się do niej zgłoszą. W serwisie internetowym (www.alzheimer.pl) udziela bezpłatnych konsultacji opiekunom i bliskim osób na chorobę Alzheimera. Pogodą ducha i uśmiechem, nawet w bardzo trudnych sytuacjach, zachęca do pracy i mobilizuje wszystkich, którzy się z nią zetkną. Zainteresowania: historia, polityka społeczna; hobby: wędkarstwo, antyki, filmy przyrodnicze.
Henryk Skarżyński
za stworzenie i konsekwentne rozwijanie wzorcowej placówki medycznej – gdyby każdy ośrodek miał takiego lidera, pacjenci w Polsce nie baliby się chorować.
Ma 52 lata. Przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu ucha środkowego. Wybitny klinicysta, a jednocześnie menedżer o wyjątkowych zdolnościach organizacyjnych. Jedno z największych osiągnięć profesora to supernowoczesny kompleks diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjny, skupiający specjalistów otolaryngologii, audiologii i foniatrii oraz rehabilitacji – Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach koło Warszawy. Wdrożył program leczenia całkowitej głuchoty w Polsce, po raz pierwszy w świecie zastosował metodę leczenia łączną stymulacją elektryczną i akustyczną. Jako pierwszy w Polsce opracował program rehabilitacji słuchu i mowy u pacjentów z całkowitą głuchotą po wszczepieniu implantu do pnia mózgu. Jest autorem i współautorem ponad 700 publikacji oraz ponad 600 doniesień poświęconych otolaryngologii, audiologii, foniatrii, rehabilitacji, akustyce i inżynierii biomedycznej, z których blisko 30 proc. prezentował i publikował za granicą.
Wojciech Szrajber
za właściwe pojmowanie i realizowanie zawodu menedżera opieki zdrowotnej.
Ma 53 lata. Były dyrektor Szpitala MSWiA w Łodzi. 31 maja br. podpisał porozumienie ze strajkującymi prawie od miesiąca pracownikami, a 13 czerwca został odwołany z funkcji dyrektora. Z wykształcenia ekonomista, ukończył studia podyplomowe z zarządzania w ochronie zdrowia i ubezpieczeń zdrowotnych, m.in. w Wyższej Szkole Bankowości i Ubezpieczeń w Warszawie. Jeden z bardziej znanych menedżerów w ochronie zdrowia, aktywny członek STOMOZ. Do 1998 r. dyrektor ds. zarządzania w Centrum Zdrowia Matki Polki – odchodząc pozostawił zakład z ok. 10 mln zł "na plusie" (obecnie CZMP jest zadłużone na ok. 140 mln zł). Pracował na kierowniczych stanowiskach w Mazowieckiej RKCh i Łódzkim OW NFZ; skonstruował m.in. system kontraktowania świadczeń pogotowia ratunkowego. Szpital MSWiA przejął przed 2 laty z zadłużeniem 47 mln zł. Program restrukturyzacyjny tej placówki został oceniony w Ministerstwie Skarbu jako najlepszy, a mimo to go odrzucono – ze względu na pasywną postawę organu założycielskiego szpitala.