Ile państwa, ile rynku w ochronie zdrowia? – było przewodnim pytaniem tegorocznego Forum Ochrony Zdrowia (FOZ), odbywającego się podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Towarzyszyło ono dyskusjom podczas wszystkich paneli poświęconych zdrowiu. FOZ gościło w Krynicy po raz drugi. Zgromadziło czołowe postaci ze wszystkich środowisk, interesariuszy w ochronie zdrowia.
Debaty panelowe, ale także kuluarowe tym razem toczone były w samym środku kampanii wyborczej, kiedy z jednej strony istnieje pokusa sięgania po populistyczne argumenty, z drugiej – formułowania roszczeniowych oczekiwań. Na szczęście, większość uczestników FOZ poważnie i merytorycznie rozmawiała o tej części naszej gospodarki, która stanowi już ok. 10% polskiego PKB.
W doborowym gronie ekspertów powtórzono, że stworzenie skutecznego, nowoczesnego systemu ochrony zdrowia w Polsce wymaga stałej platformy współpracy ministerstw zdrowia, gospodarki, finansów i nauki przy udziale przedstawicieli lekarzy, ekspertów i przemysłu, a także, iż konkurencja płatników jest dla systemu niezbędna, natomiast dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne są szansą na podniesienie jakości i zwiększenie finansowania.
Tezy te, nienowe, formułowane przy różnych okazjach, były jednak punktem wyjścia do ożywionej wymiany zdań i rozważań bardziej szczegółowych, nawet nie odnoszących się do ustrojowych problemów systemu. Dyskutowano o badaniach klinicznych leków w kontekście dostosowania ich do wymogów płatnika w sposób uzasadniający późniejszą refundację, by umożliwić dostęp pacjentom do nowoczesnych technologii medycznych, o potrzebie wsparcia państwa dla polskiego przemysłu farmaceutycznego, aby rozwijać innowacyjne technologie medyczne i promować polski przemysł w Europie i na świecie. Podczas debaty na temat nowoczesnych kadr poruszono trudne problemy, przed którymi stoją uczelnie medyczne na skutek zmian wprowadzonych w systemie kształcenia. Wejście w życie nowego prawa zobowiązuje rektorów do zmierzenia się nie tylko z wyzwaniami merytorycznymi, ale także ich skutkami finansowymi. Sporo uwagi poświęcono partnerstwu publiczno-prywatnemu, które zdaniem panelistów jest jednym ze sposobów restrukturyzacji systemu. Podkreślano, że ochrona zdrowia to rokujący obszar dla inwestycji, jednak żeby ich liczba rosła w zadowalającym tempie, potrzebne są dobrze skonstruowane, klarowne, trwałe przepisy prawa i procedury regulujące funkcjonowanie w tym obszarze życia publicznego.
Wielu uczestników FOZ obiecywało sobie sporo po sesji plenarnej z udziałem minister Ewy Kopacz, komisarza UE Johna Dalliego, ministra zdrowia Cypru, przedstawicieli ministerstw Danii i Portugalii. Niestety, jak często bywa podczas kurtuazyjnych w gruncie rzeczy spotkań, nie padły tu ani istotne diagnozy, ani wiążące zapowiedzi, a jedyną tezą, która mogła wywołać konfrontację stanowisk, było stwierdzenie, że pomimo panującego kryzysu należy zwiększać efektywność systemów ochrony zdrowia poprzez równoczesne zwiększanie nakładów. Ta zasada realizowana jest w Polsce, podczas gdy w niektórych krajach Europy (np. w Portugalii) nakłady są zmniejszane. Na dłuższą dyskusję na ten temat nie było jednak czasu.
Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy to z pewnością ważne miejsce debaty nad przyszłością polskiego systemu zdrowia. Jego wartość stanowi to, że w swobodnej, nieskrępowanej atmosferze spotykają się tu i rozmawiają ludzie z różnych politycznych opcji, o różnych pomysłach rozwiązań tych samych problemów, o wielkich czasem temperamentach polemicznych. Skrajne nierzadko poglądy są jednak zawsze prezentowane poprzez merytoryczne argumenty, czemu sprzyja nie tylko niepowtarzalny urok Krynicy, ale przede wszystkim imponujący komplet ekspertów.
Więcej:
- Farmacja liderem innowacji
- Prywatne polisy wciąż na marginesie
- Ochrona zdrowia to kluczowy element gospodarki Polski
- Międzynarodowy projekt Fit for Work