W wieku 55 lat zmarł w Krakowie wybitny mikrochirurg – prof. Jacek Puchała, ordynator Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Osierocił setki małych pacjentów, którym niósł nadzieję, wprowadzając do polskiej medycyny najnowsze metody leczenia wad wrodzonych, oparzeń, rekonstrukcji nerwów, naczyń i skóry oraz leczenia blizn i przewlekłych ran.
Prof. dr hab. med. Jacek Puchała, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, uczeń nestora europejskiej chirurgii dziecięcej, prof. Jana Grochowskiego, przez blisko 30 lat był związany z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Zajmował się w nim m.in. rekonstrukcją i kompleksowym leczeniem wad wrodzonych twarzy i czaszki, korekcją i rekonstrukcją złożonych wad klatki piersiowej, wad ręki, prowadzeniem rekonstrukcji mikrochirurgicznych uszkodzonych naczyń oraz nerwów i ścięgien, zabiegami naprawczymi i odtwórczymi w ciężkich uszkodzeniach kończyn, w tym replantacjami i rewaskularyzacjami w amputacjach, usuwaniem guzów nowotworowych w okolicach szczególnie trudnych i eksponowanych. Przede wszystkim jednak – prof. Jacek Puchała zajmował się kompleksowym leczeniem oparzeń termicznych, chemicznych i elektrycznych oraz ich następstwami.
Wraz ze specjalistą od leczenia żywieniowego, prof. Mikołajem Spodarykiem stworzył tzw. regułę Kraków: autorską szkołę leczenia oparzeń, uznaną i stosowaną w światowej medycynie. Dzięki tym osiągnięciom w Polsce, podobnie jak w najlepszych ośrodkach pediatrycznych na świecie, szanse na ocalenie zyskały dzieci nawet z 90% oparzeniem powierzchni ciała. Prof. Puchała był propagatorem nowoczesnych form leczenia najcięższych oparzeń, opartych na pracy wysokospecjalistycznych i interdyscyplinarnych zespołów i centrów.
W 2003 r. dzięki staraniom prof. Puchały i pomocy m.in. Fundacji POLSAT-u w Szpitalu w Prokocimiu powstało Dziecięce Centrum Oparzeniowe. To tam prof. Jacek Puchała wraz z dr Anną Chrapustą przeprowadzał spektakularne operacje, które z zapartym tchem śledziła cała Polska, jak m.in. rekonstrukcja twarzy z wykorzystaniem sztucznej skóry – Integry.
Hassan, Ola, Angelika, Przemek – to tylko niektórzy z setek małych pacjentów prof. Jacka Puchały, którym pomagał w skrajnie ciężkich oparzeniach. Był niezwykle emocjonalnie związany ze swoimi chorymi.
Gdy brakowało mu słów współczucia – płakał razem z nimi. Zabiegał o tolerancję i społeczną akceptację osób odmiennie wyglądających lub inaczej funkcjonujących; piętnował łatwość, z jaką odrzuca się w Polsce takie osoby. Za tę wrażliwość i zaangażowanie dzieci wyróżniły Go Orderem Uśmiechu.
Prof. Jacek Puchała pełnił liczne funkcje w polskich, europejskich i światowych organizacjach naukowych, takich jak m.in. European Burns Association, International Club for Pediatric Burns, Polskie Towarzystwo Leczenia Oparzeń, Polskie Towarzystwa Mikrochirurgii, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran.
2 czerwca 2011 r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie prof. Jacka Puchałę żegnały tłumy lekarzy, pacjentów i ich rodzin.